2014-results

47th Annual Grayson County
Old-Time & Bluegrass Fiddlers' Convention!

Thanks to all that supported our event.


Old-Time Band

1st-place: Cross County Travelers of Longwood, Fla.

2nd-place: State Mountain Ramblers of Mt. Airy, N.C.

3rd-place: Brush Creek Buddies of Fries, Va.

4th-place: The Rail Splitters of Big Stone Gap, Va.

5th-place: The Buckstankle Boys of Low Gap, N.C.

 

Bluegrass Bands

1st-place: Common Ground of Bedford, Va.

2nd-place: Adam McPeak-Mountain Thunder of Max Meadows, Va.

3rd-place: South 40 of Saltville, Va.

4th-place: Valley Grass of Saltville, Va.

5th-place: Virginia-Carolina Bluegrass and G-Man of Sparta, N.C.

 

Youth Bands

1st-place: Elk Creek Ramblers of Elk Creek, Va.

2nd-place: Grand Picnic Player of Deep Gap, N.C.

 

Youth Guitar

1st-place: Presley Barker of Traphill, N.C.

 

Youth Mandolin

1st-place: Nick Writzenfeld of Pilot, N.C.

2nd-place: Luke Morris of Galax, Va.

3rd-place: Liam Purcell of Deep Gap, N.C.

 

Youth Banjo

1st-place: Madison Shepherd of West Jefferson, N.C.

2nd-place: Mason Wagoner of Glade Valley, N.C.

3rd-place: Victor Furtado of Front Royal, Va.

 

Youth Bass Fiddle

1st-place: Kyser George of Westfield, N.C.

 

Youth Fiddle

1st-place: Kitty Amaral of Elk Creek, Va.

2nd-place: Luke Barnhill of Fishersville, Va.

3rd-place: Eliza Meyer of Raleigh, N.C.

 

Dulcimer

1st-place: Lois Hornbastel of Bryson City, N.C.

2nd-place: Dustin Sechrest of Elk Creek, Va.

3rd-place: Gailanne Amundsen of Longwood, Fla.

4th-place: Dick Lamb of Keezletown, Va.

5th-place: Ehukai Teves of Bryson City, N.C.

 

Autoharp

1st-place: Jo Ann Redd of Galax, Va.

2nd-place: Penny Kilby of Mouth of Wilson, Va.

3rd-place: Vickie Boyd of Laurel Fork, Va.

4th-place: Wayen Seymour of Reidsville, N.C.

5th-place: Libby Kahn of Independence, Va.

 

Old-Time Banjo

1st-place: Kelley Breiding of Crumpler, N.C.

2nd-place: Trish Fore of Galax, Va.

3rd-place: Jared Boyd of Laurel Fork, Va.

4th-place: Brien Fain of Stuart, Va.

5th-place: Marsha Todd of Mt. Airy, N.C.

 

Bluegrass Fiddle

1st-place: Rebeka Campbell of Ballard, W.Va.

2nd-place: Laura Ellis of Bedford, Va.

3rd-place: Paul Herling of Blacksburg, Va.

4th-place: Kilby Spencer of Crumpler, N.C.

5th-place: Debbie Gitlin of Walketown, N.C.

 

Friday Dance

1st-place: Cody Jackson of Lebanon, Va.

2nd-place: Julie Shepherd-Powell of Big Stone Gap, Va.

3rd-place: Martha Todd of Mt. Airy, N.C.

4th-place: Marsha Todd of Mt. Airy, N.C.

5th-place: Curtis Bond of Fries, Va.

 

Dobro

1st-place: Donnie Scott of Mt. Airy, N.C.

2nd-place: David George of Westfield, N.C.

 

Bass Fiddle

1st-place: Amy Ellis of Bedford, Va.

2nd-place: Ben Silcox of Riner, Va.

3rd-place: Jamie Stacy of Oakwood, Va.

4th-place: Barbara Bowman of Mt. Airy, N.C.

5th-place: Tommy Nichols of Mt. Airy, N.C.

 

Mandolin

1st-place: Ricky Ellis of Bedford, Va.

2nd-place: Rodney Hodge of Galax, Va.

3rd-place: Austin Tate of Marion, Va.

4th-place: Austin Greer of Marion, Va.

5th-place: Todd Hiatt of State Road, N.C.

 

Old-Time Fiddle

1st-place: Kitty Amaral of Elk Creek, Va.

2nd-place: Ben Miller of New Market, Va.

3rd-place: Tessa Dillon of St. Albans, W.Va.

4th-place: Richard Bowman of Mt. Airy, N.C.

5th-place: Adam Hurt of Kernersville, N.C.

 

Bluegrass Banjo

1st-place: Gary Webb of Max Meadows, Va.

2nd-place: Timmy Mills of Riner, Va.

3rd-place: Mike Mullins of Clincheo, Va.

4th-place: Clay Russell of Troutdale, Va.

5th-place: Casey McPherson of Stuart, Va.

 

Guitar

1st-place: Presley Barker of Traphill, N.C.

2nd-place: Andy Edmonds of Mt. Airy, N.C.

3rd-place: Jacob Greer of Jefferson, N.C.

4th-place: Josh Reines of Birchleaf, Va.

5th-place: Nick Wetzenfeld of Pilot, N.C.

  

Folk Song

1st-place: Honey Brassfield of Oakwood, Va.

2nd-place: Jamie Stacy of Oakwood, Va.

3rd-place: David Sheppard of Mt. Airy, N.C.

4th-place: Brett Ratliff of Hinderman, Ky.

5th-place: Matt Stacy of Grundy, Va.

  

Saturday Night Dance

1st-place: Mark Handy of Ennice, N.C.

2nd-place: Barbara Bowman of Mt. Airy, N.C.

3rd-place: Delbert Dunford of Wytheville, Va.

4th-place: Marsha Todd of Mt. Airy, N.C.

5th-place: Brett Martin of Elk Creek, Va.

 

Sponsored by the Elk Creek Valley Volunteer Fire Department and Ladies' Auxiliary.

Email requests for information to: ecvfd@ls.net


Comments