2015-results

48th Annual Grayson County
Old-Time & Bluegrass Fiddlers' Convention!

Thanks to all that supported our event.

2015 Winners


Dulcimer

1st place - Dustin Sechrest, Elk Creek

2nd place - Lois Hornbostel, Bryson City, N.C.

3rd place - Ehukai Teves, Bryson City, N.C.

4th place - Clarence Roberts, Galax

5th place - Dick Lamb, Keezletown


Autoharp

1st place - Vickie Boyd, Laurel Fork

2nd place - Jo Ann Redd, Galax

3rd place - Curtis Bond, Fries

4th place - Penny Kilby, Mouth of Wilson

5th place - Bobbi Roberts, Galax


Old time banjo

1st place - Trish Fore, Galax

2nd place - Victor Furtado, Front Royal

3rd place - Cody Jackson, Abingdon

4th place - Seth Christmas Boyd, Martinsville

5th place - Robbie Anders, Galax


Bluegrass fiddle

1st place - Debbie Gitlin, Walkertown, N.C.

2nd place - Helen White, Mouth of Wilson

3rd place - Steve Starnes, Abingdon


Dobro

1st place - Glenn Craver, Winston Salem, N.C.

2nd place - David George, Westfield, N.C.

3rd place - Jon Singleton, Sherrills Ford, N.C.

4th place - Roger Weatherman, Ivanhoe


Bass fiddle

1st place - David Chrisley, Wytheville

2nd place - Tommy Nichols, Mt. Airy, N.C.

3rd place - Ben Silcox, Riner

4th place - Amy Ellis, Bedford

5th place - Barbara Bowman, Mt Airy, N.C.


Mandolin

1st place - Ricky Ellis, Bedford

2nd place - Todd Hiatt, State Road, N.C.

3rd place - Laura Ellis, Bedford

4th place - Luke Morris, Galax

5th place - Greg Blevins, Marion


Bluegrass banjo

1st place - Steve Chrisley, Wytheville

2nd place - Clay Russell, Troutdale

3rd place - Rebecca Jones, Boone, N.C.

4th place - Trajan Wellington, Jefferson, N.C.

5th place - David Mason, Evington

 

Old time fiddle

1st place - Kitty Amaral, Elk Creek

2nd place - Gailanne Amundsen, Staunton

3rd place - Erynn Marshall, Galax

4th place - Lyle Werner, New Orleans, Louis.

5th place - Ben Miller, New Market

 

Guitar

1st place - Presley Barker, Traphill, N.C.

2nd place - Tommy Chandler, Mocksville, N.C.

3rd place - Chris Mason, Evington

4th place - Ethan Hawkins, Staunton

5th place - Carr Blankenship, Lebanon

 

Old time bands

1st place - The Mutton Busters, New Market

2nd place - New River Renegades, Mouth of Wilson

3rd place - Buffalo Gap, Swoope

4th place - The Buckstankle Boys, Lowgap, N.C.

5th place - Hickory Jack, Fries

 

Bluegrass bands

1st place - Adam McPeak and Mountain Thunder, Max Meadows

2nd place - Common Ground, Bedford

3rd place - South 40 Bluegrass Band, Marion

4th place - VA Carolina Bluegrass Band, Sparta, N.C.

 

Folk song

1st place - Tommy Nichols, Mt. Airy, N.C.

2nd place - Beverly Horton, Kingsport, Tenn.

3rd place - Laura Ellis, Bedford

4th place - Amy Ellis, Bedford

5th place - Susan Gleason, Fries

 

Youth dance

1st place - Matthew Baumgardner, Galax

2nd place - Kyser George, Westfield, N.C.

3rd place - Audrey Hillerbrand, Cary, N.C.

 

Youth mandolin

1st place - Luke Morris, Galax

2nd place - Chaney Parsons, Roaring River, N.C.

 

Youth bluegrass fiddle

1st place - Kitty Amaral, Elk Creek

2nd place - Mary Johnson, Dickens, S.C.

3rd place - Drew Morris, Galax

 

Youth bass

1st place - Kyser George, Westfield, N.C.

 

Youth guitar

1st place - Presley Barker, Traphill, N.C.

2nd place - Matthew Baumgardner, galax

 

Youth band

1st place - Shadow Grass, Troutdale

 

Saturday night dance

1st place - Aaron Ratcliffe, Big Stomp Mt,, N.C.

2nd place - Becky Wood, Martinsville

3rd place - Julie S. Powell, Lexington, Ky.

4th place - Cody Jackson, Abingdon

5th place - Judy Atkinson, Elliston


 

Sponsored by the Elk Creek Valley Volunteer Fire Department and Ladies' Auxiliary.

Email requests for information to: ecvfd@ls.net


Comments