2016 Results

49th Annual Grayson County
Old-Time & Bluegrass Fiddlers' Convention!

Thanks to all that supported our event.

2016 Winners


Dulcimer

1st place - Marsha Harris of Morehead City, N.C.

2nd place - Dick Lamb of Keezletown

3rd place - David Parks of Dublin

4th place - Lois Hornbostel of Bryson City, N.C.

5th place - Dustin Sechrest of Elk Creek

 

Autoharp

1st place - Jo Ann Redd of Galax

2nd place - Bobbi Roberts of Galax

3rd place - Curtis Bond of Fries

4th place - Penny Kilby of Mouth of Wilson

5th place - Faye Warren of Galax

 

Old time banjo

1st place - Trish Fore of Galax

2nd place - Jared Boyd of Laurel Fork

3rd place - Marsha Todd of Mt. Airy, N.C.

4th place - Bill Mansfield of Alexandria

5th place - Ben Riesser of Mebane, N.C.

 

Bluegrass fiddle

1st place - Crystal Shipley of Kingsport, Tenn.

2nd place - John Hofmann of Thomasville, N.C.

3rd place - Laura Ellis of Bedford

4th place - Wayne Erbsen of Asheville, N.C.

5th place - Dewey Long of Rural Retreat

 

Friday night dance

1st place - Rodney Sutton of Outlaws Bridge, N.C.

2nd place - Marsha Todd of Mt. Airy, N.C.

3rd place - Shawn Terrell of Elk Park, N.C.

4th place - Barbara Bowman of Mt. Airy, N.C.

5th place - Julie Shepherd Powell of Swannanoa, N.C.

 

Folk song (both days)

1st place - Elizabeth LaPrelle of Rural Retreat

2nd place - Scott Patrick of Christiansburg

3rd place - Alan Teichman of Jamestown, N.C.

4th place - Tommy Nichols or Mt. Airy, N.C.

5th place - Bruce Mosley of Cana

 

Dobro

1st place - David George of Westfield, N.C.

2nd place - Donnie Scott of Mt. Airy, N.C.

 

Bass fiddle

1st place - Steve Dowdy of Rocky Mount

2nd place - David Christly of Wytheville

3rd place - Michael Perkins of Greensboro, N.C.

4th place - Barbara Bowman of Mt. Airy, N.C.

5th place - Stacy Boyd of Laurel Fork

 

Mandolin

1st place - Todd Hiatt of State Road, N.C.

2nd place - Simon Dunson of Chapel Hill, N.C.

3rd place - Tom Mindte of Rockville, Md.

4th place - Lewis Prichard of Beckly, W.V.

5th place - Luke Morris of Galax

 

Bluegrass banjo

1st place - Steve Chrisley of Wytheville

2nd place - Clay Russell of Troutdale

3rd place - Hersie McMillan of Mt. Airy, N.C.

4th place - Seth Boyd of Horse Pasture

5th place - Casey McPherson of Stuart

 

Old time fiddle

1st place - Chris Testerman of Lansing, N.C.

2nd place - Billy Hurt of Boones Mill

3rd place - Erynn Marshall of Galax

4th place - Kitty Amaral of Elk Creek

5th place - Richard Bowman of Mt. Airy, N.C.

 

Youth instrument (16 and under)

1st place - Kyser George of Westfield, N.C.

2nd place - Brittany Osborne of Jefferson, N.C.

3rd place - Gracen Chally of Independence

 

Youth band (16 and under)

1st place - Half Grass of Galax

 

Guitar

1st place - Steve Kilby of Mouth of Wilson

2nd place - Brennen Ernst of Boones Mill

3rd place - Mason Wagoner of Glade Valley, N.C.

4th place - Tommy Chandler of Mocksville, N.C.

5th place - Stanley Widener of Fancy Gap

 

Old time bands

1st place - Slate Mountain Ramblers of Mt. Airy, N.C.

2nd place - The Stateline Playboys of Fries

3rd place - Haywood Billy Goats of Moncure, N.C.

4th place - Thundering Trade Grades of Floyd

5th place - Mutton Busters of New Market

 

Bluegrass bands

1st place - Willows Ridge of Kingsport, Tn.

2nd place - Blu-vue of Westfield, N.C.

3rd place - Copper Line of Mocksville, N.C.

4th place - Silverleaf Mountain of Mt. Airy, N.C.

5th place - The Ragged Edge of Mt. Airy, N.C.

 

Adult flatfoot dance

1st place - Marsha Todd of Mt. Airy, N.C.

2nd place - Aaron Ratcliff of Big Stomp Mt., N.C.

3rd place - Rodney Sutton of Outlaw’s Bridge, N.C.

4th place - Becky Wood Boyd of Horse Pasture, N.C.

5th place - Barbara Bowman of Mt. Airy, N.C.


 

Sponsored by the Elk Creek Valley Volunteer Fire Department and Ladies' Auxiliary.

Email requests for information to: ecvfd@ls.net


Comments